.
Doskonalenie zawodowe nauczycieli to proces ciągłego podnoszenia kwalifikacji i kompetencji pedagogów, aby sprostać zmieniającym się wymaganiom edukacyjnym i skuteczniej wspierać rozwój uczniów. Jest to także kluczowy element rozwoju kariery nauczyciela, proces systematyczny, którego celem głównym jest nabywanie, aktualizowanie, pogłębianie lub rozszerzanie przez nauczyciela wiedzy i umiejętności związanej z wykonywaną pracą edukacyjną i wychowawczą.
Obejmuje ono różnorodne formy kształcenia i rozwoju, takie jak kursy, szkolenia, warsztaty, konferencje, studia, studia podyplomowe oraz inne aktywności mające na celu rozwój zawodowy.
Doskonalenie zawodowe nauczyciela jest zarówno jego przywilejem jak i obowiązkiem.
,
Proces doskonalenia się stanowi podstawę rozwoju zawodowego nauczyciela. Jest jednocześnie ustawowym obowiązkiem, realizowanym w ramach czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia.
Doskonalenie zawodowe zawsze stanowiło obowiązek nauczyciela. Wynikał on jednak głównie z potrzeb merytorycznych i konieczności rozwoju, jednak od 1 września 2018 roku stanowi nakaz ustawowy.
Zgodnie z art. 6 pkt 3a ustawy Karta Nauczyciela, nauczyciel wszystkich typów szkół oraz placówek oświatowych zobowiązany jest do systematycznego doskonalenia zawodowego zgodnie z potrzebami szkoły. To oznacza, że nie może on odmówić udziału w formach doskonalenia zawodowego, realizowanych w ramach zajmowanego przez niego stanowiska pracy. Wymóg ten dotyczy zwłaszcza form organizowanych przez szkołę/placówkę oraz tych, na które nauczyciel jest delegowany.
Chcemy jednak podkreślić, że nauczyciele doskonalą się zawodowo przede wszystkim zmotywowani do tego wewnętrznie, poszukując szkoleń we własnym zakresie i najczęściej realizują doskonalenie w swoim czasie wolnym, zwykle w weekendy. Taka postawa wyróżnia nauczycieli na tle innych grup zawodowych i świadczy o niesamowitej determinacji do tego, aby swoje zadania wypełniać na jak najwyższym poziomie.
.
Doskonalenie zawodowe nauczycieli jest uregulowane następującymi przepisami prawa, które określają obowiązki i możliwości rozwoju zawodowego pedagogów:
Prawo oświatowe w artykule 70.2 zobowiązuje organy prowadzące szkoły i placówki oświatowe do wspierania nauczycieli w ich doskonaleniu zawodowym, w tym poprzez organizację szkoleń i kursów doskonalących.
Karta Nauczyciela jest głównym aktem prawnym regulującym status zawodowy nauczycieli w Polsce. W artykule 6 tej ustawy znajduje się zapis, że nauczyciel ma obowiązek doskonalenia się zawodowo przez cały okres pracy zawodowej.
W artykule 70a w pkt 3a opisane zostało jakie koszty i formy doskonalenia podlegają dofinansowaniu:
To rozporządzenie określa rodzaje wydatków związanych z organizacją i prowadzeniem doskonalenia zawodowego nauczycieli, warunki i tryb przyznawania środków. Ponadto precyzuje jakie dokładnie wydatki mogą zostać pokryte w związku z doskonaleniem nauczycieli, a są to: koszty związane z podróżą służbową, koszty wynagrodzenia osób prowadzących, opłaty pobierane za formy doskonalenia zawodowego nauczycieli, które z kolei wymienione zostały w Karcie nauczyciela, oraz koszty druku i dystrybucji materiałów szkoleniowych i informacyjnych dla nauczycieli.
.
Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć przysługuje urlop płatny dla dalszego kształcenia się oraz inne ulgi i świadczenia związane z tym kształceniem. Nauczyciel może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych, a bezpłatny z innych ważnych przyczyn.
Urlop szkoleniowy związany z kształceniem na studiach wyższych przeznacza się na udział w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. Wymiar tego urlopu zależy od trybu kształcenia. W ostatnim roku studiów, nauczycielowi przysługuje też dodatkowy urlop na przygotowanie pracy magisterskiej. Przy czym należy zaznaczyć, że kształcenie takie powinno odbywać się na podstawie skierowania dyrektora szkoły.
Kwestię urlopów związanych z udziałem w edukacji w zakresie podnoszenia kwalifikacji przez nauczycieli w formach pozaszkolnych regulują odrębne przepisy. W tym między innymi Kodeks pracy. Standardem postępowania dyrektorów w tej kwestii jest udzielanie urlopu bezpłatnego, jeśli szkolenie odbywa się w dniu pracy lub jeśli są ku temu możliwości, takie zarządzanie pracą w placówce, aby umożliwić nauczycielowi świadczenie pracy w innym dniu, niż dzień, w którym odbywa on szkolenie.
Kwestię urlopów na cele związane z kształceniem regulują dwa istotne dokumenty tj.: